Tutu Zeynalova: Diyetologiya tibbi elmdir və bu işlə məşğul olan şəxsin tibbi savadı olmalıdır
Bir çox elmi konfransların iştirakçısı, Azərbaycanın bir nömrəli diyetoloqlarından sayılan və "Xəzər" televiziyasında yayımlanan "CanGüdən" verilişinin aparıcısı Tutu Zeynalova Heath News-a müsahibə verib.
Öz sahəsində göstərdiyi uğurlu nəticələrə görə, insanların inamını və rəğbətini qazanan müsahibimizin sözlərinə görə, həkimin ən böyük uğuru onun savadı və sağalan pasiyentləridir:
- Hansı beynəlxalq seminarlarda və konfranslarda iştirak etmisiniz?
"Mütəmadi olaraq öz üzərimdə çalışıram və il ərzində bir çox seminar və konfranslarda iştirak edirəm. Çalışıram ki, özümü daha çox inkişaf etdirim. Azərbaycanda ESPEN-də (Avropa Kliniki Qidalanma və Metabolizma Assosiasiyası) çıxış edən ilk həkim-diyetoloqam. Qeyd edim ki, 2017-ci il Niderlandda keçirilmişdi. Daha sonra Qazaxıstan, Türkiyə və Azərbaycanda da keçirilən beynəlxalq konfransdır. Mədəkiçiltmə əməliyyatından sonra pasiyentlərin qidalanma mövzusunda spiker olaraq çıxış etmişəm.
Azərbaycanda bariatrik (mədəkiçiltmə) əməliyyatından sonra xəstələrin qidalanma mövzusunda təhsil alan ilk diyetoloqam".
-Diyetologiyanın ölkəmizdə inkişafı necədir? Hansı səviyyədədir?
"İllər öncə ilə müqayisədə çox inkişaf edib. Savadlı həkimlər öz üzərlərində çalışır.
Narahat edən tərəfi isə həkim olmayan, tibbi təhsili olmayan bir çox şəxsin diyetologiya ilə məşğul olmasıdır. Haradansa, kiminsə və ya internetdən reseptlər götürərək bunu başqa insanlara satırlar. Yaranan problemlərdən sonra isə bizə müraciət edilir və bu zaman bu problemlərlə biz üz-üzə qalırıq.
Unutmamaq lazımdır ki, diyetologiya tibbi elmdir və bu işlə məşğul olan şəxsin tibbi savadı olmalıdır. Ümumilikdə isə, qeyd etdiyim kimi, öz üzərində çalışan həkimlər çoxdur. İllər öncə  ilə müqayisə etdikdə müsbət qiymətləndirmək olar".
- Gələcək planlarınız nələrdir?
"Hazırda bir kitab üzərində çalışıram. Televiziya layihəm davam edir. Bu layihənin daxilində "Tutunun sirləri" adlı rubrika üzərində çalışmışıq, artıq onu yayımlayırıq. Gələcək planlarım yenidən elmi iclaslarda ştirak etmək, daha çox özümü inkişaf etdirməkdir. Hələ ki planlarım bu səpkidədir".
• "Global Health Awards" layihəsi ilə bağlı fikirləriniz, necə keçdi?
"Təqdirə layiq və alqışlanası bir layihədir. Bu layihə həkim və böyük tibb yerlərinin öz üzərində çalışmasına və inkişafına təkan verir. Belə bir layihənin iştirakçısı olmaq, artıq uğur qazanmaq deməkdir. Bu da istər istəməz bizi məcbur edir ki, öz üzərimizdə çalışaq və yaxşıların siyahısında olaq. Bir sözlə motivasiya və mənəvi dəstəkdir. Növbəti iilərdə öz üzərimizdə çalışmaq üçün bir stimuldur".

Участница многих научных конференций, один из известных диетологов Азербайджана и ведущая программы «CanGüdən» на телеканале «Хазар ТВ» Туту Зейналова дала интервью сайту Health News.
По словам нашего собеседника, завоевавшего доверие и симпатию людей успешными результатами в своей области, самый большой успех для врача — это его образование и выздоровление пациентов.
"Я регулярно работаю над собой и в течение года участвую во многих семинарах и конференциях. Cтараюсь больше развиваться. Я – первый врач-диетолог в Азербайджане, выступивший на ESPEN (Европейская ассоциация клинического питания и обмена веществ). Отмечу, что данная международная конференция в 2017 году прошла в Нидерландах. В последующие годы она состоялась в Казахстане, Турции и Азербайджане. Bыступалa как спикер о питании пациентов после операции обходного желудочного анастомоза. Кроме всего этого, я – первый врач-диетолог в Азербайджане, прошедший обучение по этой теме".
- Как развивается диетология в нашей стране? На каком она сейчас уровне?
"Она сильно изменилась по сравнению с тем, что было несколько лет назад. Я заметила, что хорошо образованные врачи всегда работают над собой. Беспокоит то, что диетологией занимается много людей, не являющихся врачами и не имеющих медицинского образования. Где-то, у кого-то или из интернета берут рецепты и продают людям. К нам обращаются после того, когда у них возникают какие-то проблемы после употребления этих рецептов.
Не следует забывать, что диетология – это медицинская наука и человек, занимающийся этой работой, должен иметь медицинское образование. В общем, как я уже сказала, есть много людей, работающих над собой. По сравнению с прошлыми годами сегодня есть положительные результаты в развитии диетологии".
- Какие у вaс планы на будущее?
"Я сейчас работаю над книгой. Мой телевизионный проект успешно продолжается. В рамках этого проекта мы работали над рубрикой «Секреты Туту», которую уже показываем во время нашей передачи. А что касается дальнейших планов, то я продолжу участвовать в научных встречах, конференция, буду больше развиваться. Пока мои планы только в этом направлении".
- Что вы думаете о проекте "Global Health Awards"?
"Это замечательный проект. Он вдохновляет и мотивирует врачей на развитие, стимулирует работу крупных медицинских учреждений. Быть участником такого проекта – это уже успех. Это неизбежно заставляет нас работать над собой и быть в списке лучших. Одним словом, это мотивация и моральная поддержка. Для меня Global Health Awards стал стимулом работать над собой в ближайшие годы".