Ender Saraç 1959-cu ildə İzmirdə anadan olub. Bornova Anadolu Liseyini bitirdikdən sonra Ege Universitetinin Tibb Fakültəsini həkim olaraq bitirib.
O, 1994-cü ildə Türkiyənin ilk Təbii Təbabət və Estetik Mərkəzi olan Hay Sağlamlıq Mərkəzini qurmuş və onun genişləndirərək günümüzə qədər gətirmişdir. Türkiyədə təbii və sağlam həyat mövzusunda “Doğanın Şifalı Əli”, “Ruhsal Gelişim və Kader”, “Ramazanda Sağlık və İnce Kalın” adlı çox satılan əsərlərin müəllifidir. O həmçinin çoxsaylı televiziya proqramları, seminarlar və konfranslarda və çap mediasına müsahibələrlə Türkiyədə təbii və sağlam həyat haqqında maarifləndirmə işləri aparıb.
Bu gün sənət, siyasət və iş dünyasının tanınmış simaları kilo vermək və sağlam qidalanmaq üçün məhz Ender Saraç müraciət edir. 20 ildən artıqdır ki, vegetarian olan Ender Saraç həm də Türkiyədə ilk sertifikatlı astroloqlardan biridir.O, sağlamlıq və astrologiya sahəsində qarşılıqlı olaraq xüsusi araşdırmaların müəllifidir. Gördüyü işlərlə daim cəmiyyətin diqqətini çəkən Doktor Ender Saracoğlunun Formula 7 adlı arıqlama vasitəsi bazarda böyük maraq görür.
Qeyd edək ki, tanınmış Türkiyəli həkim Ender Saraç 2021-ci ilin 21 noyabr tarixində doğma paytaxtımızın ev sahibliyi etdiyi Global Health Awards layihəsində ən yüksək mükafatla təltif olunaraq ilin ən yaxşları siyahısında yer almışdır.

Person who has been a vegetarian for more than 20 years, the best doctor in Turkey in terms of healthy life- Ender Sarac
2. Diet & Nutrition
Diet & Nutrition
14 August 2022
Ender Sarac was born in 1959 in Izmir. After graduating from Bornova Anatolian High School, he graduated from the Medical Faculty of Ege University as a doctor.
In 1994, he established Hay Health Center, the first Natural Medicine and Aesthetics Center in Turkey, and expanded it until today. He is the author of best-selling books on natural and healthy life in Turkey called "The Healing Hand of Nature", "Spiritual Development and Destiny", "Ramazan Saglık ve İnce Kalın". He has also carried out educational work on natural and healthy life in Turkey through numerous television programs, seminars and conferences and interviews with print media.
Today, well-known figures from the world of art, politics and business turn to Ender Sarac for weight loss and healthy eating. Ender Sarac, who has been a vegetarian for more than 20 years, is also one of the first certified astrologers in Turkey. He is the author of mutually exclusive studies in the field of health and astrology. Dr. Ender Sarac's formula 7 slimming tool, which constantly attracts the attention of society with his work, is attracting great interest in the market.
It should be noted that on November 21, 2021, the well-known Turkish doctor Ender Sarac was awarded the highest award at the Global Health Awards ceremony in Baku, the capital of Azerbaijan, and was included in the list of the best of the year.